BİR YILDIZ DALICI

 

TSSF - CMAS bir yıldız dalıcı kursuna hoş geldiniz. Sizler bu kursun teorik ve pratik eğitimlerinin ardından, büyülü bir dünyanın, yani " su altı dünyasının " kapılarını aralayacak ve vazgeçemeyeceğiniz bir aktivitenin bilinçli ve sertifikalı bir takipçisi olacaksınız.

 

Bu eğitimlerinizde, size sadece sualtında emniyetli ve sağlıklı dalışlar yapmanız değil aynı zamanda çevreye saygılı birer dalıcı olarak denizlerimizin altında yatan kültürel ve tabii varlıklarımıza nasıl sahip çıkacağınız da öğretilecektir.

 

Teorik kapsam ve zamanlama :

 

Bu kursun teorik eğitimleri sonunda sizler dalış malzemelerinin neler olduğu ve nasıl kullanılacağını, sualtında el işaretleriyle nasıl haberleşeceğinizi, duyularınızın derinlikten nasıl etkilenebileceğini, uyulması gereken basit kuralları, basıncın vücudunuz ve malzemeleriniz üzerindeki etkilerini, basınç altında solunan gazların vücudunuz üzerindeki etkilerini, güvenli bir dalış yapabilmek için dalışınızı nasıl planlamanız gerektiğini, acil durumlarda kendinizi ve dalış arkadaşlarınızı nasıl kurtaracağınızı öğrenmiş olacaksınız.

 

Pratik kapsam ve zamanlama :

 

Pratik sualtı çalışmalarınızda ise sizlere dalış eğitimleriniz esnasında sualtında kullanılacak haberleşme işaretleri, malzemeyi nasıl kuşanacağınız, suya giriş teknikleri, sualtına alçalma teknikleri, nefes alırken nelere dikkat edeceğiniz, yüzerlilik dengeleyici donanımlarınızı nasıl kullanacağınız , nefes almanızı sağlayan regülatörü ağzınızdan nasıl çıkarıp tekrar alabileceğiniz , arkadaşınız ile havanızı nasıl paylaşabileceğiniz, maskenize su girdiğinde nasıl boşaltabileceğiniz ve su altında nasıl çıkarıp takabileceğiniz, paletinizi nasıl daha doğru kullanabileceğiniz, su altı ve su üstünde SCUBA donanımınızı ağırlık kemerinizi nasıl çıkarıp tekrar kuşanabileceğiniz, basit ilk yardım ve kurtarma becerileri ve dalış teknesinde nelere dikkat edeceğinizin yanı sıra aynı zamanda da su altında çevreyi ve kendinizi kollama ile ilgili kapsamlı çalışmalar yaptırılacaktır. Pratik su altı eğitimlerinizde bu beceriler sizlere toplam 5 dalışta öğretilecektir.

 

Bir Yıldız Dalıcı Kursuna Katılım Şartları

 

1. 14 yaşını doldurmuş olmak ( 18 yaşından küçükler için velisinin onayı gerekir ),

2. Yüzme bilmek,

3. Sağlıklı olmak ve donanımlı dalışa sağlık açısından engel bir durumu bulunmadığına ilişkin bildirimi imzalamak ( 18 yaşından küçükler için velisinin onayı gerekir ),

4. En az ilköğretim diplomasına sahip olmak,

Bir Yıldız Dalıcı Tanımı, Görev, Yetki ve Sorumlulukları

 

Federasyona bağlı bir dalış kuruluşundan eğitim ve belge almış olmalıdır. Dalış donanımlarını takıp sökebilen, tüm dalış becerilerini kolaylıkla uygulayabilen, yanında üç yıldız dalıcı ya da dalış eğitmeni olması koşulu ile en çok 18 metre derinliğe kadar dalış yapabilen dalıcıdır. Gece dalışı yapamaz.

 


 

İKİ YILDIZ DALICI

 

 KURSA GENEL BAKIŞ

 

Değerli dalıcımız, bir yıldız dalıcı kursunu başarıyla tamamlayarak sualtı dünyasına adım attınız. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin su altı kültürel ve tabii varlıklarıyla tanıştınız. Yetişkin bir dalıcı olabilmeniz için gereken sayıda dalış yaptınız ve bir üst seviyeye geçebilmek için iki yıldız dalıcı kursuna başladınız.

 

İki yıldız dalıcı sertifikadan sizlere bazı ek yetki ve sorumluluklar kazandıracak ve aynı zamanda da yanınızda diğer iki yıldız dalıcı ile birlikte dalış planlayabilme ve gerçekleştirebilme hakkını sağlayacaktır.

 

Teorik ve Pratik kapsam ve zamanlama :

 

Bu kursun teorik eğitimleri sonunda sizler bir yıldız dalıcı kursu teorik eğitimlerinde öğrenmiş olduğunuz konulara ilave olarak sualtında belirlenen bir parkurda yön kaybetmeden gezinti yapabilmeniz için gerekli olan tabii ve pusulalı navigasyon tekniklerini sualtı emniyet kurallarına uyulmaması halinde gerçekleşmesi muhtemel bir takım dalış hastalık ve kazalarını derin dalış , tekne dalışı , özel eğitim gerektiren uzmanlık dalışları , bulanık su dalışı , gece dalışı , akıntı dalışını ve sualtı arama kurtarma ve tekniklerini , tehlikeli deniz canlılarını ve dalış bölgesi seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları öğrenmiş olacaksınız.

 

Pratik sualtı çalışmalarınızda ise sizlere navigasyon derin dalış ve kurtarma dalışı becerilerinizi artıracak eğitimler yaptırılacaktır.

 

İki Yıldız Dalıcı Kursuna Katılım Şartları

 

1. 15 yaşını doldurmuş olmak ( 18 yaşından küçükler için velisinin onayı gerekir ),

2. Sağlıklı olmak ve donanımlı dalışa sağlık açısından engel bir durumu bulunmadığına ilişkin bildirimi imzalamak ( 18 yaşından küçükler için velisinin onayı gerekir ),

3. Bir yıldız dalıcı ya da Federasyonca denkliği onaylanmış eşdeğer bir belgesi olmak,

4. Bir yıldız dalıcı belgesini aldıktan sonra en az 20 onaylı dalış yapmış olmak ve bunu dalış kayıt defteri ile belgelemek,

5. En az ilköğretim diplomasına sahip olmak

İki Yıldız Dalıcı Tanımı, Görev, Yetki ve Sorumlulukları

 

Federasyona bağlı bir dalış kuruluşundan eğitim ve belge almış olmalıdır. Açık deniz dalış deneyimi olan dalıcı ve yanında en az iki yıldız dalıcı ile birlikte en çok 30 metre derinliğe kadar dalış yapabilen dalıcıdır. Dalış eğitmeni eşliğinde eğitim amacıyla en çok 42 metre derinliğe kadar dalış yapabilir. Gece dalışı yapabilir.

 


 

ÜÇ YILDIZ DALICI

 

 KURSA GENEL BAKIŞ

 

Değerli yetişkin dalıcımız . Sualtı dünyasına adım attığınız ilk günlerden bu yana çevreye saygılı, kültürel ve tabii varlıklarımızı koruyan , bildiklerini diğer dalıcılarla paylaşan bilinçli bir su altıcı olarak bu dünyayı bir çok kez ziyaret ettiniz.. İki yıldız dalıcı diplomanızı aldıktan sonra gerçekleştirmiş olduğunuz çok sayıdaki dalış sizleri artık birer dalış lideri olmaya bir adım daha yaklaştırmıştır.

 

Üç yıldız dalıcı kursu, sizlere dalışın her aşamasında bir gruba liderlik edebilecek bilgi birikimini kazandırmak üzere planlanmıştır.

 

Teorik ve Pratik kapsam ve zamanlama :

 

Kursun teorik eğitimleri esnasında sizler , dalış öncesindeki evre esnasında fikren , fiziksel olarak ve malzeme anlamında tam bir hazırlık gerçekleştirmeyi ve kontrolü sağlamayı , stresin sebep , belirti ve çeşitlerini , ilk yardım malzemelerini ve tekniklerini , kazaya nasıl müdahale edeceğinizi , grup dalışlarının nasıl organize edileceğini , dalış malzemelerindeki arızalara nasıl müdahale edileceğini , kompresör kullanımını ve küçük teknelere hakimiyeti öğreneceksiniz.

 

Pratik eğitimlerinizde ise sizlere grup dalış organizasyonu ve asistanlığı , derin dalış , gece dalışı , kurtarma dalışı becerilerinizi geliştirici dalışlar yaptıracak ve aynı zamanda da kompresör kullanımı öğretilecektir.

 

Üç Yıldız Dalıcı Kursuna Katılım Şartları

 

1. 18 yaşını doldurmuş olmak,

2. Sağlıklı olmak ve donanımlı dalışa sağlık açısından engel bir durumu bulunmadığına ilişkin bildirimi imzalamak,

3. İki yıldız dalıcı ya da Federasyonca denkliği onaylanmış eşdeğer bir belgesi olmak,

4. İki yıldız dalıcı belgesini aldıktan sonra en az 50 onaylı dalış yapmış olmak ve bunu dalış kayıt defteri ile belgelemek,

5. En az ilköğretim diplomasına sahip olmak

Üç Yıldız Dalıcı Tanımı, Görev, Yetki ve Sorumlulukları

 

Federasyona bağlı bir dalış kuruluşundan eğitim ve belge almış olmalıdır. Her düzeyde dalıcılara sualtında önderlik yapabilecek beceri ve deneyimi olan dalıcıdır. Önderlik yaptığı dalıcıların güvenli dalış kurallarına uygun dalış yapmalarını sağlamakla yükümlüdür. Sualtı kurtarma ve ilkyardım konularında gerekli eğitimi almıştır ve uygulayabilir. Görevli olduğu durumlarda dalışla ilgili kural dışı davranışlarda bulunanları uyarmaya ve gerekirse dalıştan alıkoymaya yetkilidir. Önderliğini yaptığı dalıcıların güvenliğinden birinci derecede sorumludur. En çok 30 metre derinliğe kadar dalış yapabilir, yaptırabilir. Dalış eğitmeni eşliğinde ve eğitim amacıyla en çok 42 metreye kadar dalış yapabilir.

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.